•    15 - 17 czerwca 2019 (sobota - poniedziałek)
  • Miejsce: Warszawa - Mazowsze
  1. Maria J. Olsson - Szwecja
    Maria J. Olsson - Szwecja
  2. Mark Krawczyński - Australia
    Mark Krawczyński - Australia
  3. Caroline Krawiec-Brownstone - USA
    Caroline Krawiec-Brownstone - USA
  4. Wiesław L. Nowiński - Singapur
    Wiesław L. Nowiński - Singapur
  5. Andre Pakulski - Belgia
    Andre Pakulski - Belgia
  6. Andrew H. Willmann - Kanada
    Andrew H. Willmann - Kanada
  7. Monika Jakiela - Włochy
    Monika Jakiela - Włochy
  8. Wiesław Żółtowski - USA
    Wiesław Żółtowski - USA
  9. Hong Van Vu - Wietnam
    Hong Van Vu - Wietnam
  10. Thomas A. Lukaszuk - Kanada
    Thomas A. Lukaszuk - Kanada
  11. Andrew Sulimierski - ZEA
    Andrew Sulimierski - ZEA
  12. Ludwik Wnękowicz - USA
    Ludwik Wnękowicz - USA
  13. Waldemar Niemotko - Australia
    Waldemar Niemotko - Australia
  14. Teresa R. Wlosek - Paragwaj
    Teresa R. Wlosek - Paragwaj
  15. Alexander Jan Giedroyć - Ukraina
    Alexander Jan Giedroyć - Ukraina
  16. Roman Kessler - Izrael
    Roman Kessler - Izrael
  17. Wlodzimierz Antonow - Rosja
    Wlodzimierz Antonow - Rosja
  18. Ewa D. Bordon - Norwegia
    Ewa D. Bordon - Norwegia
  19. Piotr Kempa - Wlk. Brytania
    Piotr Kempa - Wlk. Brytania
  20. Józef Tobola - Czechy
    Józef Tobola - Czechy
  21. Alan Goldlust - Brazylia
    Alan Goldlust - Brazylia
  22. Mark Banasiewicz - Wlk. Brytania
    Mark Banasiewicz - Wlk. Brytania
  23. Jan Napoleon Saykiewicz - USA
    Jan Napoleon Saykiewicz - USA
  24. Wojciech Popławski - Rosja
    Wojciech Popławski - Rosja
  25. Stanisław Wiktor - USA
    Stanisław Wiktor - USA
  26. Ulrico Leiss de Leimburg - Włochy
    Ulrico Leiss de Leimburg - Włochy
  27. Adrian Nowierski - Grecja
    Adrian Nowierski - Grecja
  28. Julia Parkhomenko - Ukraina
    Julia Parkhomenko - Ukraina
  29. Aleksander Derval - Mołdawia
    Aleksander Derval - Mołdawia
  30. Bożena Rainczuk - Niemcy
    Bożena Rainczuk - Niemcy
  31. Valery Tsilind - Białoruś
    Valery Tsilind - Białoruś
  32. Piotr R. Suszycki - Japonia
    Piotr R. Suszycki - Japonia
  33. Zygmunt Haduch-Suski - Meksyk
    Zygmunt Haduch-Suski - Meksyk
  34. Piotr Winiarski - Niemcy
    Piotr Winiarski - Niemcy
  35. Leopold Płowiecki - Francja
    Leopold Płowiecki - Francja
  36. Maryla Wiśniewski - Zambia
    Maryla Wiśniewski - Zambia
  37. Radosław Prandota - Chiny
    Radosław Prandota - Chiny
  38. Paweł Mes - Wlk. Brytania
    Paweł Mes - Wlk. Brytania
  39. Jan Adamczyk - Rosja
    Jan Adamczyk - Rosja
  40. Henryk Lewiński - Izrael
    Henryk Lewiński - Izrael
  41. Danuta Kondek - Portugalia
    Danuta Kondek - Portugalia
  42. Andrzej Jakubowski - Indonezja
    Andrzej Jakubowski - Indonezja
  43. Romuald Bykowski - Łotwa
    Romuald Bykowski - Łotwa
  44. Anita Wojtkowska - ZEA
    Anita Wojtkowska - ZEA
  45. Marjan Wojtkiewicz - Litwa
    Marjan Wojtkiewicz - Litwa
  46. Czesław Przywara - Niemcy
    Czesław Przywara - Niemcy
  47. Ngo Minh Chu - Wietnam
    Ngo Minh Chu - Wietnam

About the conference

World Economics Conferences of the Polish Diaspora are large-scale events, which have proved to play an important role in sharing…

Read More

The objective

The conferences are aimed at developing economic cooperation between people of Polish origin living around the world. They are organized…

Read More

Participants

Conference participants include entrepreneurs from Poland and many other countries, representatives of state authorities and self-governments, representatives of government institutions…

Read More

KONFERENCJA - AKTUALNOŚCI

Programme

  • Saturday 26.05

    Sessions of the Conference, CKK Jordanki, Toruń, Al. Solidarności 1-3

    8.00 – 9.00

    Breakfast at the hotel and transfer of the Polish Diaspora entrepreneurs to CKK Jordanki

    9.00 – 10.00

    Registration of participants, networking

    10.00 – 10.10

    Opening and welcome speech

    10.10 – 17.30

    Speeches of guests and entrepreneurs

    Scheduled activities include: debates, exchange of experiences, lectures, thematic sessions, networking, exhibiting area, B2B, behind-the-scene discussions, coffee, lunch

    17.30 – 18.00

    Break, networking

    18.00 – 19.00

    Artistic performance

    19.00 – 20.00

    Gala dinner for participants and invited guests

  • Sunday 27.05

    Sessions of the Conference

    8.00 – 9.00

    Breakfast for the Polish Diaspora entrepreneurs at the hotel

    9.00 – 12.00

    Sessions, thematic sessions, networking, B2B

    12.00 – 13.00

    Free time

    13.00 – 14.30

    Lunch for participants and invited guests

    14.30 – 18.00

    Presenting the tourism potential of Toruń, visits to companies and institutions

    18.00 – 19.30

    Cruise on the Vistula for the Polish Diaspora participants and return to the hotel

    19.30 – 22.00

    Closing ceremony/gala dinner and summary of the Conference

  • Monday 28.05

    Goodbye & Thank You to all participants of the Conference

    8.00-9.00

    Breakfast at the hotel

    9.00

    Check-out and departure of participants

Galeria - tak było w poprzednich latach

Konferencje w poprzednich latach gościły wielu znamienitych gości. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Gallery